275-lecie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Tarnowskich Górach i #500latReformacji

24 czerwca br. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach swoje 275-lecie oraz jubileusz 500 lat reformacji. Tarnogórska parafia jest najstarszą parafią luterańską na Górny Śląsku, a początki ewangelicyzmu na ziemi tarnogórskiej sięgają lat 20. XVI w.

Podwójne obchody rozpoczęły się już 23 czerwca prezentacją książki Marka Panusia „Matka górnośląskich zborów. Parafia ewangelicka w Tarnowskich Górach w latach 1742-1945.” Zebranych gości powitał proboszcz Parafii w Tarnowskich Górach i Bytomiu ks. Sebastian Mendrok. Odbyła się dyskusja, w której udział wzięła prof. Ewa Chojecka oraz Krzysztof Gwóźdź.

W przeddzień pamiątki Wyznania augsburskiego odprawione zostało nabożeństwo z Wieczerzą Pańską. Zborowników i gości przywitał ks. proboszcz Sebastian Mendrok, który opowiedział o historii tarnogórskich ewangelików. W nabożeństwie uczestniczył Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, a także prezes Synodu ks. dr Adam Malina, biskup diecezji katowickiej ks. dr Marian Niemiec oraz zaproszeni duchowni (ks. Dariusz Dawid, ks. Jan Kurko, ks. Wiesław Żydel, ks. Marian Bienioszek, ks. Adam Glajcar oraz ks. Andrzej Mendrok). Obecny był również proboszcz Parafii rzymskokatolickiej św. ap. Piotra i Pawła, ks. Piotr Kalka, której kościół użytkowany był niegdyś przez luteran.

Kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec, który podkreślił wagę Bożego pokoju – Dopóki nie spotkamy się z Bogiem nie doświadczymy Bożego pokoju, który uwalnia nas od lęku przed wyzwaniami egzystencji. Nie zwalnia nas jednak z odpowiedzialności. Pokój Boży stwarza nową perspektywę wieczności dzięki społeczności z Chrystusem. Ci, którzy zakładali Parafię w Tarnowskich Górach, poszukiwali Bożego pokoju i także my potrzebujemy społeczności wierzących, by zwiastować ewangelię i wspólnie się modlić, doświadczając Bożego pokoju – mówił Biskup Kościoła.

Gratulacje na ręce ks. Mendroka przekazał burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech oraz ks. Piotr Kalka.

Na zakończenie nabożeństwa biskup diecezji katowickiej ks. dr Marian Niemiec, dokonał otwarcia Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich Diecezji Katowickiej. Bp Niemiec zaprezentował wydaną przez Śląskie Centrum Dialogu Kulturowego mapę z obiektami ewangelickimi na terenie województwa śląskiego.

W ramach Dni Otwartych Kościoła w tarnowskich Górach odbył się koncert „Solus Christus” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, a także okolicznościowe prezentacje i projekcje filmowe.