50 lat dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego – Komisja ds. Jedności obraduje na Śląsku

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest gospodarzem dorocznego spotkania Luterańsko-Rzymskokatolickiej Komisji ds. Jedności, które rozpoczęło się 18 lipca br. w Kamieniu Śląskim k/Opola. Przy organizacji spotkania współpracuje Instytut Kultury i Nauki Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie komisji teologicznej w Polsce odbywa się w 50. rocznicę rozpoczęcia dialogu między katolikami i luteranami na płaszczyźnie międzynarodowej.

W skład Komisji ds. Jedności wchodzą teolodzy ze Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Podczas spotkania na Śląsku Opolskim ma zostać przyjęta wstępna wersja dokumentu studyjnego „Chrzest i wzrastanie we wspólnocie”. Dyskusja na ten temat jest prowadzona od 2009 r. Dokument zostanie prawdopodobnie zaprezentowany na przełomie czerwca i lipca 2018 r.

Członkowie komisji będą nie tylko obradować, ale też wspólnie modlić się i świętować jubileusz 50-lecia w ramach nabożeństwa ekumenicznego, którego liturgia została opracowana na podstawie dokumentu Od konfliktu do komunii. Także ten tekst jest owocem prac komisji. W modlitwie wezmą udział abp Alfons Nossol, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej, były członek luterańsko-rzymskokatolickiej komisji, oraz ks. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W ciągu tygodnia członkowie komisji odwiedzą lokalne parafie ewangelickie, a w niedzielę (23 lipca) wezmą udział w nabożeństwie w ewangelicko-augsburskim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Krótkie kazania wygłoszą współprzewodniczący komisji – bp Eero Huovinen (Kościół Ewangelicko-Luterański Finlandii) oraz bp William Kenney (rzymskokatolicka archidiecezja Birmingham, Wielka Brytania).