Afrykańska perspektywa teologii luterańskiej

Wraz z początkiem Adwentu 25 teologów luterańskich z Afryki powołało grupę roboczą, której celem jest promowanie teologii luterańskiej. To właśnie na Czarnym Kontynencie Kościoły luterańskie rosną w siłę i również one chcą wnieść swój wkład w zbliżający się jubileusz 500-lecia Reformacji, prezentując afrykańską perspektywę teologii luterańskiej.

Grupa o nazwie African Lutheran Hermeneutics Network wspierana jest przez Światową Federację Luterańską. W Afryce funkcjonuje aż 31 Kościołów członkowskich ŚFL, do których należy ok. 20 milionów wiernych. Dwa afrykańskie Kościoły – Etiopski Kościół Ewangelicki Mykane Yesus oraz Kościół Ewangelicko-Luterański w Tanzanii – są po Kościele Szwecji największymi Kościołami członkowskimi ŚFL. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie ŚFL Afryką jest tak silne.

Jak informuje ŚFL, nowa inicjatywa została zainaugurowana w Johannesburgu (RPA) 1 grudnia br. i włączyło się w nią 25 teologów z Kamerunu, Środkowej Republiki Afrykańskiej, Demokratycznej Republiki Kongo, Etiopii, Kenii, Madagaskaru, Namibii, Nigerii, Tanzanii oraz RPA.- Chcemy stworzyć i wzmocnić współpracę między afrykańskimi teologami luterańskimi w zakresie badań, publikacji, a także usprawnić teologiczną edukację oraz kształcenie kadry naukowej – powiedział ks. dr Faustin Mahali z Kościoła w Tanzanii.

W ramach sesji naukowych czytane będą dzieła nie tylko Marcina Lutra, ale także współczesnych teologów. – Lektura tych tekstów i łączenie ich ze współczesnymi wyzwaniami pomoże rzucić nowe światło na tradycyjne rozmienienie podstawowych wyznaczników luterańskiej tradycji – powiedziała Toromare Mananato, teolożka z liczącego 3 miliony wiernych Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Madagaskaru.

Więcej na ten temat:

: : Charyzmatyczny luteranizm – luteranie w Afryce

foto: LWI