Niedziela Modlitwy z abp Uppsali

Modlitwa jest czymś, co zawsze się dzieje wokół nas, tkwi we wnętrzu każdego człowieka. Może być wprawdzie zapomniana lub ukryta, ale zawsze jest obecna jako ludzka zdolność – mówiła podczas kazania w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi arcybiskup Uppsali Antje Jackelen.

Prymas Szwecji przybyła do Polski na interdyscyplinarną Europejską Konferencję Teologów i Naukowców, która odbywała się w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym. 30 kwietnia uczestniczyła w ekumenicznych nieszporach w rzymskokatolickiej archikatedrze w Łodzi, a w Niedzielę Rogate wygłosiła kazanie w kościele św. Mateusza.

Podczas kazania prymas Szwecji wskazała na konieczność modlitwy, także wtedy, kiedy nie czujemy się na siłach by się modlić, ale także wtedy, gdy włączamy się w modlitwę zboru i nie rozumiemy znaczenia wszystkich słów, także tych dobrze znanych

– Nie należy zwlekać ze zmawianiem Modlitwy Pańskiej czy Wyznania Wiary do momentu, kiedy zrozumiemy każde słowo, gdyż uczestniczenie w modlitwie, wspólne jej mówienie, pozwala na stopniowe zrozumienie słów, którymi się modlimy. A zatem spokojnie się módlmy i śpiewajmy, nawet jeśli pewność wiary Lutra nie jest dla nas tak oczywista.

Zbór powitał proboszcz Parafii ks. Michał Makula, przypominając o wieloletnich kontaktach łódzkich luteranów ze szwedzkimi współwyznawcami. W nabożeństwie wziął również udział Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec oraz ks. Jan Cieślar, biskup diecezji warszawskiej, który poprowadził spowiedź i liturgię komunijną, a także ks. Joel Ingmarsson, kapelan ksiądz arcybiskup. Słowa Ustanowienia Sakramentu Ołtarza wypowiedzieli wspólnie abp Jackelen oraz bp Samiec.

Błogosławieństwa końcowego udzielił bp Jerzy Samiec.

Podczas swojej wizyty abp Jackelen odwiedziła również Parafię Ewangelicko-Augsburską w Żyrardowie, spotkała się z dyrektor generalną Diakonii Polskiej Wandą Falk oraz z Ambasador Szwecji w Polsce JE Ingą Fogh Rasmussen. Prymas Szwecji odwiedzi również Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie.

>> Kazanie abp Antje Jackelen na Niedzielę Rogate

Niebawem na stronie luter2017.pl ukaże się wywiad z abp Antje Jackelen.