Płock: „Jan Heweliusz i jego Gdańsk w 500-lecie Reformacji” oraz portret Lutra w 2 minuty

Wydział I Nauk Społecznych i Humanistycznych Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zapraszają do Towarzystwa Naukowego Płockiego na wystawę „Jan Heweliusz i jego Gdańsk w 500-lecie Reformacji”, której wernisaż odbędzie się o 27 kwietnia (czwartek) 2017 r. o godz. 17:00 (siedziba TNP, pl. Narutowicza 8 w Płocku, sala wystawiennicza). Składa się na nią kilkanaście obrazów autorstwa artystów związanych z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki. W swoim artystycznym przekazie nawiązują one do postaci ewangelika Jana Heweliusza, jego miasta Gdańska oraz reformacji.  

Wystawa została przygotowana w ramach współpracy Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (GTPS) oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (GTN) i wpisuje się w plany obu tych stowarzyszeń oraz szeroko rozumianego środowiska artystycznego i naukowego Gdańska dotyczące obchodów 500-lecia reformacji.

Wystawa została wzbogacona zbiorami Towarzystwa Naukowego Płockiego związanymi z Heweliuszem i reformacją. Natomiast kuratorem wystawy jest wiceprzewodniczący zarządu GTPS oraz kierownik Katedry Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP prof. Marek Model.

W trakcie wernisażu narysuje on portret Marcina Lutra w niespełna dwie minuty. Planowany jest też wykład wiceprzewodniczącego Wydziału I GTN dr Jarosława Balcewicza o Heweliuszu i Reformacji w Gdańsku, która miała tu dwa oblicza: luterańskie i kalwińskie.