Płyta „Maleńczuk i Tarczewski. Reformacja”

Nakładem Muzeum Zamek Górków w Szamotułach ukazała się płyta „Maleńczuk i Tarczewski. Reformacja”. Pretekstem do wydania płyty jest jubileusz 500 lat Reformacji obchodzony w Polsce. Jej głównymi wykonawcami są wokalista Maciej Maleńczuk oraz grający na instrumentach klawiszowych i śpiewający Dariusz Tarczewski.

Towarzyszą im skrzypaczka Barbara Szelągiewicz, fagocista Sławomir Piechota oraz gitarzysta Rafał Wiśniewski. Klamrą spinającą album są dwa wielkie instrumentalne szlagiery Jana Sebastiana Bacha „Aria na strunie G” oraz Preludium z jego Suity Angielskiej. Oprócz tego znajdziemy na tym krążku dzieła polskich i czeskich kompozytorów związanych z Reformacją. Macieja Maleńczuka słuchać możemy w dwóch kompozycjach Wacława z Szamotuł „Już się zmierzcha” i „Alleluja, chwalcie Pana”. Głos Dariusza Traczewskiego słychać w dwóch kompozycjach Cypriana Bazylika „Modlitwie pańskiej” i „Mądrości ojca wszechmocnego” oraz pieśni Mikołaja Gomółki „Kleszczmy rękoma”.

Jak wspomina Michał Kruszona z Muzeum Zamku Górków w Szamotułach pomysł na nagranie tej niezwykłej płyty zrodził się jesienią ubiegłego roku kiedy to Maciej Maleńczuk i Dariusz Tarczewski przyjechali na próbę do Szamotuł przed nagraniem jednej ze swych płyt. Gdy podczas kolacji zaproponował im nagranie utworów z wydanego w roku 1561 „Kancjonału Szamotulskiego” spontanicznie powiedzieli – robimy to!

Płytę wydaną w limitowanym nakładzie tysiąca egzemplarzy nabyć można wyłącznie na Zamku Górków w Szamotułach.

źródło: http://www.gloswielkopolski.pl