Razem 2017 – ekumeniczne konsultacje online

Instytut Ekumeniczny Johanna Adama Möhlera oraz Niemiecki Komitet Narodowy Światowej Federacji Luterańskiej uruchomiły wspólną stronę internetową www.2017gemeinsam.de poświęconą dokumentowi Od konfliktu do komunii. Tekst opublikowany w 2013 roku został opracowany przez międzynarodową, luterańsko-rzymskokatolicką Komisję ds. Dialogu w związku ze zbliżającym się jubileuszem 500-lecia Reformacji.

Oficjalnego otwarcia strony dokonał pełnomocnik Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech ds. kontaktów z katolikami, bp Karl-Heinz Manzke oraz przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Gerhard Feige.

Czy Reformacja była potrzebna? Czy luteranie potrzebują papieża? Czy możliwa jest interkomunia między rzymskimi katolikami a luteranami? – te inne pytania stawiane w dokumencie Od konfliktu do komunii będą na bieżąco komentowane w internecie. Dokument stanowi główną część strony, na której publikowane będą poszczególne części tekstu. W ten sposób internauci po raz pierwszy będą mogli realnie przyczynić się do recepcji ekumenicznego dokumentu, gdyż wyniki w postaci komentarzy będą przekazane Światowej Federacji Luterańskiej oraz Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan, pod auspicjami których powstawał tekst.

Ponadto co tydzień ukazywać się będą teksty dwóch znanych ludzi zaangażowanych w różne dziedziny życia społecznego, którzy będą komentować tematy dokumentu Od konfliktu do komunii. Strona będzie działać do 21 listopada 2014 roku.

Dzięki staraniom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w 2013 roku ukazało się tłumaczenie tekstu na j. polski wydane również w wersji książkowej (Wydawnictwo Warto). Polskie tłumaczenie było czwartą wersją językową po angielskim oryginale i tłumaczeniach na j. niemiecki i j. fiński. Niebawem ukaże się drugie, poprawione wydanie dokumentu.