Upamiętnienie 500 lat reformacji w rzymskokatolickiej katedrze

W rzymskokatolickiej katedrze Southwark (Londyn) odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z okazji jubileuszu 500 lat reformacji z udziałem zwierzchnika Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii, bp. Martina Linda, oraz przedstawicieli rzymskokatolickiego episkopatu Anglii i Walii z abp. Bernardem Longley, metropolitą Birmingham, oraz abp. Peterem Smithem (archidiecezja Southwark) na czele.

Od ponad 50 lat luteranie i katolicy uczestniczą w podróży od konfliktu do komunii. Z radością uznajemy, że to, co nas łączy, jest o wiele bardziej istotne od tego, co nas dzieli – podkreślił bp Lind. Wtórował mu abp. Longley, odpowiedzialny w angielsko-walijskim episkopacie rzymskokatolickim za kontakty ekumeniczne, podkreślając, że wspólne nabożeństwo pokazuje wspólnie przeżywane dziękczynienie i pokutę, radość w Ewangelii i żal za podział.

Liturgię nabożeństwa Słowa Bożego sprawowali duchowni obydwu wyznań, w tym duchowni luterańscy pochodzący z różnych krajów. Obecni byli również reprezentanci anglikańskiej katedry Southwark, ks. dziekan Andrew Nunn oraz ks. kanonik Mandy Ford.

Reformacyjne świętowanie w Wielkiej Brytanii

W Anglii zaplanowanych jest szereg wydarzeń upamiętniających reformację, w których kluczową rolę odgrywać będą luteranie. 31 października odbędzie się w Opactwie Westminsterskim nabożeństwo z udziałem arcybiskupa Canterbury i rodziny królewskiej. 23 września w Nottigham odbędzie się luterańsko-anglikańskie nabożeństwo reformacyjne z gośćmi ekumenicznymi z Kościoła reformowanego, rzymskokatolickiego, baptystycznego i prawosławnego. Inicjatorką tego nabożeństwa jest ks. Paulina Hławiczka, proboszcz parafii luterańskiej w Nottigham. Wcześniej, bo 13 maja w Cambridge, odbędzie się polskie świętowanie reformacji podczas Forum Zrzeszenia Polskich Parafii Ewangelicko-Augsburskich w Wielkiej Brytanii.

Z kolei 4 listopada br. w rzymskokatolickiej katedrze w Northampton odbędzie się z okazji jubileuszu 500 lat reformacji ewangelicko-luterańskie nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosi ks. bp Jāna Jēruma-Grīnberga, była zwierzchniczka Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii, a obecnie kapelan parafii anglikańskiej w Rydze.

Szczegółowe informacje o brytyjskich obchodach 5500 lat reformacji znajdują się na specjalnej stronie internetowej www.reformation500.uk

>> Zdjęcia w serwisie społecznościowym Facebook