Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To event minęło.

Andreas Gryphius na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim. Inspiracje – związki – konsekwencje

20 października 2016 - 21 października 2016

Stowarzyszenie Czas A.R.T., Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej zapraszają do wzięcia udziału w jubileuszowej, 10-tej już, konferencji naukowej poświęconej dziedzictwu kulturowemu historycznej ziemi wschowskiej, która odbędzie się we Wschowie i Lesznie w dniach 20–21 października 2016 roku.

Andreas Gryphius na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim. Inspiracje – związki – konsekwencje z okazji 400. rocznicy urodzin poety.

 Postać Andreasa Gryphiusa doskonale wpisuje się w skomplikowaną naturę obszarów pogranicznych, którym dane jest żyć, tworzyć, zakładać rodzinę i nawiązywać przyjaźnie oraz znajomości, spełniać zawodowe role i uczestniczyć lub być świadkiem wydarzeń rozgrywających się w dwu odrębnych organizmach państwowych. Życiowe losy Gryphiusa – Ślązaka przeplatają wielkopolskie epizody i fragmenty: w Drzewcach mieszkał Gryphius w domu swego ojczyma, pastora Johanna Edera, uczył się we wschowskiej szkole, tu miał miejsce jego literacki debiut. W Lesznie wydał kilka swych dzieł. Nikłe tropy i wyraźne ślady pobytów Andreasa Gryphiusa po wielkopolskiej stronie granicy przetrwały w materialnych pamiątkach kontaktów z wschowskimi i leszczyńskimi przyjaciółmi i współpracownikami. To o nich chcemy mówić, kontekst ich powstania pragniemy przywołać, wydobyć z zapomnianych lub nieznanych jeszcze polskiemu odbiorcy źródeł. I choć Gryphius przynależy do historii literatury niemieckiej doby baroku jest też reprezentantem śląskiej szkoły poetyckiej, a do niej zaliczyć trzeba także działających we Wschowie i Lesznie poetów i pisarzy religijnych: Valeriusa Herbergera, Johanna Heermanna, Zachariasza Herrmanna, Salomona Opitza i innych.

Zachęcamy, by opowiedzieli Państwo o również intelektualnym dziedzictwie historycznej ziemi wschowskiej i pogranicza wielkopolsko-śląskiego w czasach Andreasa Gryphiusa, o jego pobytach w Wielkopolsce, przyjaciołach, współpracownikach, o tym, co z tego współdziałania powstało, ale również o życiu kulturalnym i naukowym we Wschowie, Lesznie, Głogowie, Kożuchowie i innych miejscowościach, o osobistościach wspierających twórczość literacką, o zapleczu instytucjonalnym w postaci szkół, drukarń, bibliotek.

Na zgłoszenia (formularz poniżej) czekamy do końca kwietnia 2016 roku pod adresem:

konferencja.gryphius@gmail.com

Decyzje o włączeniu zgłoszonych referatów do programu konferencji zostaną ogłoszone po 15 maja 2016 roku.

 

Informujemy, że czas przeznaczony na wystąpienie wynosi 20 minut.

Do Państwa dyspozycji pozostaje sprzęt multimedialny.

Udział w konferencji jest bezpłatny; gwarantujemy posiłki w dniach 20–21 X, jeden nocleg oraz transport ze Wschowy do Leszna.

W ramach konferencji planowana jest w drodze na obrady w Lesznie 21 X wizyta w Drzewcach Starych.

Organizatorzy przewidują wydanie recenzowanej publikacji pokonferencyjnej.

 

z poważaniem,

Marta Małkus, tel. 607 849 700

Kamila Szymańska, tel. 693 430 041

Szczegóły

Start:
20 października 2016
Koniec:
21 października 2016
Kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Unnamed Organizator
Email:
konferencja.gryphius@gmail.com

Miejsce

Wschowa i Leszno
Wschowa i Leszno, Polska + Google Map