Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To event minęło.

Moda na Cranacha we Wrocławiu

31 października 2017 @ 12:00 - 30 grudnia 2017 @ 17:00

Wystawa ukazująca malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku przygotowana z okazji 500-lecia upublicznienia przez Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze. Kluczem do tej wyjątkowej prezentacji będzie malarstwo Lucasa Cranacha i jego kręgu oraz ich oddziaływanie na Śląsku. Wśród kilkudziesięciu obrazów pokazywanych na wystawie znajdą się m.in. takie dzieła Lucasa Cranacha jak słynna Madonna pod jodłami, Salome z głową Holofernesa, Adama i Ewa czy Niedobrana para.

– Nasza wystawa i towarzyszący jej katalog stają się w ten sposób wyrazem kolejnego podziwu i fascynacji dla poczynań tych artystów – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Niektórzy gotowi są przypuszczać, że dorobek wittenberskiej pracowni Cranachów zamyka się liczbą przekraczającą 10 000 dzieł, a przecież i ją należałoby uzupełnić i powiększyć o kolejne kreacje – od jakże bogatej i różnorodnej twórczości graficznej po malowanie komnat zamkowych, a nawet prozaicznych sani. Cranachowie byli tytanami pracy, bardziej mieszczańskimi przedsiębiorcami niż humanistycznymi erudytami, znajdowali także czas na politykę i szerokie kontakty towarzyskie. Jednym słowem – byli to artyści niezwykli.

Celem wrocławskiej wystawy jest ukazanie owej popularności sztuki Cranacha w obrębie sztuki śląskiej współczesnej malarzowi, a także późniejszej.

– Kilkanaście dzieł Cranacha, wypożyczonych na wystawę z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Budapesztu i Berlina, daje wyobrażenie o różnorodności tematów biblijnych, mitologicznych i świeckich podejmowanych w firmie Cranach, ale stanowią one tylko atrakcyjne i nieodzowne tło – wyjaśnia Marek Pierzchała, kurator wystawy. – Wokół nich rozwija się właściwa opowieść, której bohaterami są śląscy malarze, autorzy obrazów epitafijnych (zbiory własne, a także kościołów wrocławskich, nyskich i głogowskich) oraz Cranachowskie drzeworyty i ich przeróbki, które stały się dla nich bliższą lub dalszą inspiracją.

źródło: http://wroclaw.carpediem.cd

Szczegóły

Start:
31 października 2017 @ 12:00
Koniec:
30 grudnia 2017 @ 17:00
Kategoria:

Organizator

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Strona internetowa:
www.mnwr.art.pl

Miejsce

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław, Polska
+ Google Map