Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To event minęło.

Otwarcie wystawy „Sola Scriptura. Biblijne malarstwo i grafika pomorskich protestantów od XVI do XX wieku”

3 lutego 2017

 

Na zaplanowanej na luty 2017 roku wystawie „Sola scriptura. Biblijne malarstwo i grafika pomorskich protestantów od XVI do XX wieku.” oglądać będzie można kilkadziesiąt obiektów, pochodzących z terenów dawnego Pomorza Tylnego, ilustrujących wątki zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Będą to głównie obrazy, grafiki oraz ilustrowane modlitewniki i Biblie. Część z nich to pojedyncze przedstawienia, inne połączone są w cykle narracyjne. Wszystkie one w dawnych pomorskich kościołach spełniały funkcję dydaktyczną. Ich rolą było przypominanie wiernym o przekazach zawartych w piśmie świętym oraz ilustrowały głoszone z ambon kazania.

Tytuł wystawy nawiązuje do jednej z pięciu zasad reformacji, według której Pismo Święte jest samowystarczalnym źródłem i jedynym autorytetem rozstrzygającym w kwestiach wiary oraz praktyki religijnej. Od początku swojej działalności Marcin Luter kładł na tę zasadę szczególny nacisk. Obejmowała ona wszystkie dziedziny życia duchowego ewangelików – w tym również sztukę. Stosując się do niej artyści odrzucali wątki pochodzące apokryfów, rezygnowali z przestawień powstałych na lokalnych obyczajów i tradycji. Przedstawiali te fakty i postaci, które miały umocowanie w tekstach biblijnych.

Paradoksem historycznym jest fakt, że obecnie zdecydowana większość mieszkańców polskiej części Pomorza to katolicy. Dla wielu z nich odbiór i rozumienie sztuki kościelnej nastręcza wielu problemów. Wystawa „Sola scriptura” jest okazją do skonfrontowania obydwu postaw – tradycji katolickiej, z jej nabożnym stosunkiem do sztuki, w którym zarówno kościół jak i jego wyposażenie stanowią sacrum oraz poglądu ewangelików, skupionych na  dydaktycznym wymiarze dzieła.

tekst: Anna Sujecka, kuratorka wystawy

Czas trwania wystawy: 3 lutego – 23 kwietnia 2017 r.

Szczegóły

Data:
3 lutego 2017
Kategoria:
Wydarzenie Tagi:
,

Organizator

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Miejsce

Muzeum Zachodniokaszubskie
ul. Zamkowa 2
Bytów, Polska
+ Google Map