Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa „Modlitewniki i kancjonały kaszubsko-pomorskie

24 października 2017 @ 18:00 - 20:00

OTWARCIE WYSTAWY
„MODLITEWNIKI I KANCJONAŁY KASZUBSKO-POMORSKIE”

Wystawa planowana w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie na październik 2017 roku przy okazji obchodów 500-lecia Reformacji, w założeniu obejmować ma ukazanie dorobku piśmienniczego i edytorskiego ruchu reformacyjnego w zakresie muzycznym (chorał protestancki, kancjonały, modlitewniki, psałterze), a także tłumaczenia Biblii na języki narodowe.

Obszar zainteresowań twórców wystawy obejmować będzie dawne Prusy Królewskie i Prusy Wschodnie, a także Pomorze Środkowe (dzisiejsze województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie) ze szczególnym uwzględnieniem protestanckich ośrodków miejskich, m.in. w Gdańsku, Elblągu Toruniu i Słupsku.

Uwaga realizatorów obejmować będzie głównie druki w językach polskim (również te w których występowały regionalizmy pomorskie) i niemieckim, z uwzględnieniem druków łacińskich i niderlandzkich.

Narracja wystawy obejmie kilka głównych nurtów Reformacji obecnych na północy dawnej Rzeczypospolitej i w jej pomorskim sąsiedztwie: luteran, kalwinistów i mennonitów.

Szczegółowa kwerenda wykaże, na ile można będzie skorzystać również z zabytków rękopiśmiennych.

Szczegóły

Data:
24 października 2017
Czas:
18:00 - 20:00
Kategoria:

Organizator

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Polska Akademia Umiejętności Stacja Naukowa w Gdańsku

Miejsce

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
ul. Zamkowa 2
Wejherowo, Polska
+ Google Map